Herbata biała – smak, sposób parzenia i najlepsze połączenia smakowe

Picie białeBiała herbata jest najdroższą i najmniej popularną odmianą tego napoju – a jednocześnie najszlachetniejszą i najzdrowszą. Czasem nazywa się ją nawet cesarzową wśród herbat. Co jeszcze warto o niej wiedzieć i dlaczego warto po nią sięgnąć? Wyjaśniamy!

Produkcja i właściwości
Biała herbata powstaje z herbacianego krzewu o łacińskiej nazwie Camellia sinensis. Pączki i listki z których ma powstać „biały” susz zbiera się na wiosnę, kiedy jeszcze nie są one w pełni rozwinięte, a tym samym – zawierają mniej chlorofilu. Tak uzyskany surowiec poddaje się minimalnej (w porównaniu do innych rodzajów herbat) obróbce, susząc bezpośrednio po zbiorze, co sprawia, że w liściach nie zachodzi proces fermentacji. Niewielki stopień przetworzenia sprawia, że gotowa biała herbata zachowuje najwięcej cennych substancji, takich jak m.in.:

  • Antyoksydanty,
  • Witaminy,
  • Mikroelementy,
  • Aminokwasy,
  • Polifenole
  • i wiele innych.

Dzięki swoim składnikom, biała herbata m.in. pozytywnie oddziałuje na skórę i zęby, wpływa normalizująco na ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu, czy przyczynia się do profilaktyki raka. A to tylko niewielka część korzyści z jej regularnego picia.

Kolor, aromat, smak
Aby w pełni korzystać z dobroczynnych właściwości białej herbaty, należy ją odpowiednio przygotować. Do zalania herbacianych liści powinno się użyć wody w temperaturze zaledwie 70-80 stopni Celsjusza, a czas parzenia to zwykle od 2 do 5 minut. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości susz można wykorzystywać do przygotowania naparu kilkakrotnie.

Odpowiednio zaparzony napar ma barwę jasnożółtą i łagodny, pozbawiony goryczki smak z nutami, które najczęściej opisuje się jako „kwiatowe” lub „owocowe”. Popularne dodatki, takie jak cukier czy cytryna, mogą znacząco osłabić prozdrowotne działanie napoju, dlatego lepiej całkowicie z nich zrezygnować. Ze względu na swój delikatny smak, biała herbata doskonale sprawdza się za to jako składnik różnorodnych herbacianych mieszanek. Mogą być to np. połączenia z kwiatem granatu lub pomarańczy, aloesem lub brzoskwinią. Wyjątkowe doznania smakowe zapewnia również biała herbata z jaśminem – z pewnością docenią ją nawet najwięksi smakosze.

Chcesz przekonać się o niezwykłości białej herbaty na własnym podniebieniu? Odwiedź sklep Big-Active.pl, w którym bez wychodzenia z domu kupisz wyjątkowe herbaciane kompozycje. Sprawdź koniecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.