Grzejnik łazienkowy – jaki wybrać?

Ciepło w łazienkachWspółczesna łazienka musi być estetyczna, komfortowa i funkcjonalna. Trudno sobie wyobrazić to pomieszczenie bez grzejnika.

To jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Na rynku istnieje bardzo szeroka gama kaloryferów łazienkowych. Jednak wybierając grzejnik, powinniśmy zwrócić uwagę również na inne parametry techniczne tego urządzenia.
 
Grzejnik łazienkowy ma wiele funkcji, dlatego powinien zostać zainstalowany również w łazience wyposażonej w ogrzewanie podłogowe. W sezonie zimowym prawidłowo działający kaloryfer pomaga utrzymać ciepło w całym pomieszczeniu. Dodatkowo poprzez stałe ocieplanie powietrza kontroluje jego wilgotność, która w łazience może okresowo wynosić nawet 70%.
 
Kontrola temperatury i wilgotności jest bardzo ważna we wszystkich pomieszczeniach, jednak w łazience ze względu na częste parowanie i zmiany temperatury trudniej ją regulować. Wysoka wilgotność, niewystarczające ogrzewanie i zbyt mała cyrkulacja powietrza mogą doprowadzić do powstania w pomieszczeniu łazienkowym pleśni i grzybów, które mogą być szkodliwe dla dzieci, osób starszych i alergików. 
 
Grzejnik łazienkowy – rodzaje
 
Grzejniki łazienkowe mogą być produkowane w wielu kolorach i wzorach, jednak te najbardziej klasyczne najczęściej mają budowę drabinkową. Takie urządzenie składa się z przeważnie z pionowych kolektorów połączonych poziomymi rurkami. Tego rodzaju konstrukcja jest bardzo funkcjonalna i praktyczna, ponieważ umożliwia m.in. suszenie ręczników. Grzejnik łazienkowy tak zbudowany jest łatwy w montażu, a dodatkowo daje duże możliwości aranżacji wnętrz, ponieważ produkowany jest w wielu kolorach i kształtach. Do budowy takich kaloryferów stosuje się rurki i profile stalowe, miedziane lub aluminiowe, które są specjalnie zabezpieczane powłokami antykorozyjnymi.
 
Grzejniki łazienkowe różnią się między sobą sposobem zasilania w ciepło. Na rynku znajdziemy urządzenia zasilane wodą z instalacji centralnego ogrzewania oraz kaloryfery elektryczne, które są zasilane grzałką elektryczną. W ofercie producentów można znaleźć także grzejniki wodno-elektryczne, które w czasie sezonu grzewczego zasilane są instalacją C.O., a poza sezonem – grzałka elektryczną. 
 
Grzejnik łazienkowy – dobór mocy
 
Moc cieplna grzejników łazienkowych jest niższa od mocy innych urządzeń grzewczych o podobnych rozmiarach. Jest tak dlatego, że mają one mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Z tego względu wybierając grzejnik łazienkowy, nie powinniśmy kierować się jego wielkością, tylko podaną przez producenta mocą. Do określenia odpowiedniej mocy kaloryfera łazienkowego potrzebna jest temperatura zasilania i powrotu wody w instalacji C.O., temperatura w pomieszczeniu oraz wielkość zapotrzebowania na ciepło w łazience. Do małej łazienki w dobrze ocieplonym budynku wystarczy grzejnik o mocy około 80 W, natomiast w słabo ocieplonym musimy wybrać mocniejszy – do 130 W. 
 
Grzejnik łazienkowy może mieć różne udogodnienia, np. haczyki, wieszaki, półki relingi, które przydają się podczas codziennego z niego korzystania. Istotne jest również miejsce montażu kaloryfera – należy unikać instalowania go bezpośrednio przy umywalce, prysznicu czy wannie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.