Outsourcing zakupów – jak to działa?

Home Forums FORUM ROZMÓW Outsourcing zakupów – jak to działa?

 • This topic is empty.
Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • #8458
  Karmazyt
  Guest

  Każdego dnia w firmie ceduje się obowiązki na zespół, podwykonawców czy zewnętrzne podmioty. Korzystanie z innych źródeł niż własna załoga staje się coraz bardziej powszechne, a przedsiębiorcy doceniają możliwość skorzystania z usług profesjonalistów. Jak wygląda outsourcing w kwestii zakupów?

  Zakupy to niezwykle ważny element funkcjonowania każdej firmy. Często oznaczają one poważne inwestycje, dlatego powinny być przemyślane i skrupulatnie analizowane. Często jednak brakuje czasu oraz możliwości odpowiedniego skupienia się na tych aspektach. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się outsourcing zakupowy.

  Duże wyzwania, ograniczone zasoby

  Rynek pracy od wielu lat dąży do głębokiej specjalizacji pracowników. Zwłaszcza w przedsiębiorstwach zajmujących się wysoce zaawansowanymi technologiami fachowcy w swojej dziedzinie są bardzo pożądani. Jednak czy każdy aspekt funkcjonowania firmy wymaga osobnego stanowiska? Nie zawsze bowiem zarząd firmy bądź jej właściciel mają możliwość opłacania na etacie człowieka, odpowiedzialnego za czynności, które dokonują się stosunkowo rzadko.

  Tymczasem dokładanie lub łączenie różnych obowiązków wśród innych pracowników nie zawsze przynosi spodziewany efekt. W przypadku zakupów w wielu przedsiębiorstwach wygląda to tak, że obarczone tym zadaniem są osoby, które na co dzień zajmują się czymś zupełnie innym.

  Tymczasem zakupy to nie tylko porównanie ofert, ale m.in. aspekty logistyczne czy sztuka negocjacji. Pracownicy, którzy nie są do tego przygotowani, często mogą mieć z tym niemały problem. W efekcie do firmy trafia niewłaściwy sprzęt lub kupiony po zawyżonej cenie. Jak sobie poradzić z dużymi potrzebami przy ograniczonych zasobach?

  Outsourcing operacyjny w praktyce

  Wykorzystanie zewnętrznych podmiotów do czynności, które jeszcze niedawno funkcjonowały w obrębie firmy to coraz bardziej powszechna praktyka. W niektórych przedsiębiorstwach nawet specjaliści z branży zatrudniani są jedynie dorywczo, na zasadzie pojedynczych zleceń. W ten sposób firma zmniejsza koszty utrzymania pracownika, a ten ma wolną rękę w poszukiwaniu najbardziej intratnych ofert pracy. Outsourcing trafił też do sfery zakupów.

  Wybór zewnętrznej firmy, która specjalizuje się w tej dziedzinie może przynieść wiele korzyści. Należą do nich redukcja cen towarów i usług, poprawa zgodności zamówień, redukcja cyklu dostawy oraz zmniejszenie kosztów administracyjnych – wylicza specjalista z firmy http://optibuy.com/outsourcing-interim/. W ten sposób można łatwo zrobić optymalne zakupy, bez obciążenia dla personelu ani zbyt dużych kosztów zatrudnienia specjalisty na stałe.

  Zakupy przez internet

  #8461
  Andrzejewski
  Guest

  Pozatwierdzam zdanie, że mając pracownika od wielu zdań nie osiąga się takich dobrych rezultatów jak wynajęcie firmy jaka zajmuje się jednym sektorem a tym bardziej od rezultatów też może mieć profity.

  Mając na etacie kogoś od tego duże koszta no chyba, że stale mamy przetargi. Jeśli są one co jakiś czas to lepsza jest zewnętrzna firma to także moje zdanie.

  #8462
  Pkpowiec
  Guest

  U mnie na kolei mają własnych od przetargów i co się dzieje, to że w przetargach wybierają często firmy jakie robią coś drożej niż pozostałe i traci się więcej gotówki. Choć firmy z kapitałem jaki jest wpierany przez rząd i z podatków ludzi niestety nie oszczędzają gotówki tylko wydają ją na byle co nie tnąc kosztów.

  Jak raz wynajęli do energetycznych firmę zewnętrzną na przetarg to nagle koszty spadły danej inwestycji o prawie 25% – ale pewnie nie mieli już z taką firmą jakieś umowy pod stołem to nie mieli celu wydawać 3x tyle ile powinni we własnym zakresie.

  Przetargi zawsze powinny być prowadzone przez specjalistów oraz takich jacy się z tego rozliczą dlaczego tak, tyle itd. A nie z własnej firmy janusz jedzie i prywatne prezenty przywozi lub na prywatne konto wpływają za wybór firmy czy negocjacje jakie nie mają podstaw do wybrania oferty tej mega drogiej.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.