Jak zmierzyć obwód koła roweru

INFOMIASTO FORUM ROZMÓW Jak zmierzyć obwód koła roweru

• This topic is empty.
  • Autor
    Wpisy
  • Kamil Dmowski

Obwód koła roweru jest potrzebny do tego aby ustawić prawidłowo licznik rowerowy. Liczniki te pracują na bazie obwodu koła jaki się do nich wprowadza – powinien on być zatem jak najdokładniejszy.

Korzystanie z tabel które są dopasowane do oznaczeń na oponach rowerowych nie jest najlepszym rozwiązaniem – bo często są przesunięcia nawet o kilkadziesiąt milimetrów. Jak więc dokładnie zmierzyć obwód koła od roweru aby te dane były najbardziej dokładne. Na pewno nie przez tabelę danych z dopasowaniem do oznaczeń opon – wtedy będą to zawsze spore różnice.

Jeśli ktoś się nad tym zastanawia to najprostszą metodą jest sprawdzenie ile podczas pełnego obrotu koła rower przejedzie tym kołem dystansu. Ustawia się koło do ziemi na przykład wentylem – następnie prowadzi rower tak długo aż ponownie wentyl znajdzie się na dole. Następnie mierzy się przebyty dystans – to najprostsza a zarazem najdokładniejsza metoda.

Nie ma nic innego dokładniejszego niż te rozwiązanie – tylko tak można dokładnie zmierzyć obwód koła roweru – oczywiście należy to wykonywać zawsze jak zmienia się też oponę.

Obwód koła roweru

Kniewski

Ja dodam jeszcze, że trzeba mieć zawsze też dobrze napompowaną oponę. Czyli przed pomiarem napompować ją tak na jakich się jeździ. Wtedy będzie super dokładnie.

No i nie polecam mierzenia tego jak piszą niektórzy na bazie GPS czy innych wskaźników bo błędy będą duże w takich pomiarach.

Metoda najlepsza jak pisze kolega wyżej to ta dystansowa bo i jedyna prawdziwa i dokładna.

Ja zamiast wentyla zaznaczam kreskę na oponie kredą w miejscu dotyku do podłoża. Takie ułatwienie dodatkowe.

Bemek22

Super że ktoś poruszył temat, kupiłem licznik i nie bardzo wiedziałem jak się się do tego zabrać. Teraz wykonam to jak należy. Faktycznie niby opona ma taki sam rozmiar ale bieżnik raz jest mniejszy, raz większy i to już by była mega różnica na dużym dystansie. U mnie wyszło 2220 mm do wprowadzenia na oponie 28 38c-622 a według licznych tabel by była to inna wartość czyli błędna.

WrocławskiM

Dodam od siebie, że warto zapisać sobie wynik. Praktyczna porada jak by się wysypało z pamięci licznika aby potem nie mierzyć tego ponownie. U mnie obecnie jak dwa rowery jadą to prędkość jest zawsze taka sama, na około 20 km różnice dystansu to w granicy 100 m – wiadomo inaczej brane zakręty, inaczej czasami coś się podprowadzi, jedzie większym zygzakiem itp. Dokładność bardzo duża na mierzeniu dystansu.

Oczywiście dobre urządzenie aby pokazywało realne wyniki też ma znaczenie.

Szfran

Dokładnie tak zmierzyłem jak napisaliście i to działa. Licznik do jakiego potrzebowałem tych danych teraz pokazuje bardzo dokładnie każde dane. Super teraz odmierza. Jak są pale co 100 metrów na drodze odmierzające odległości to dokładnie pokazuje 100 metrów po przejechaniu na każdym z nich co do joty. Mega dokładny sposób jaki opisaliście.

Plotek

Pamiętajcie aby nie korzystać za tabel wymiarów kuł roweru. One zawsze pokazują bardzo źle. Jedyna rada to miarka na podłożu na drodze na przykład rowerowej dystans jakie pokona koło podczas toczenia. Inne metody się nie sprawdzą i nie powinno się ich stosować. Pomiar zajmuje nie więcej niż 1 minutę.

Brimek18

U mnie koło jest trochę krzywe, ale chyba nie wpłynie to na wynik pomiaru. Wcześniej ustawiałem to na bazie licznika kolegi, obok prowadził rower i jak zmieniała się liczba to wpisywałem. Ale to było nie za dokładne. Przedstawiony sposób wydaje się lepszy.

Choć obwód jak by zmierzyć na oponie metrówką też nie powinno być to złe. W końcu także będzie to pełny obwód jak po linii prostej by nałożyć centymetr.

Odpowiedz na: Jak zmierzyć obwód koła roweru
Twoje dane: