Jak uniknąć podwójnego OC, kupując używany samochód?

Home Forums FORUM ROZMÓW Jak uniknąć podwójnego OC, kupując używany samochód?

 • This topic is empty.
Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #8595
  Infoblix
  Guest

  Koszty ubezpieczenia komunikacyjnego są dość wysokie, dlatego mógłby dziwić fakt, że ktoś wykupił podwójne OC. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się dość często i wynikają głównie z nieświadomości i braku dostatecznych informacji. Problem dotyczy głównie kierowców, którzy kupli samochód używany i nie dopełnili wszystkich formalności z ubezpieczycielem. Jak tego uniknąć? Dowiesz się z tego artykułu.

  Czym jest podwójne OC?

  Problem z podwójnym OC ma miejsce, gdy do jednego pojazdu przypisane są dwa ubezpieczenia. Zwykle kierowca dowiaduje się o tym przez przypadek, gdy firma upomina się o uregulowanie zaległych składek. Trzeba również zaznaczyć, że podwójne OC nie oznacza podwójnej ochrony, gdyż każda polisa obowiązuje w tym samym zakresie i nie jest możliwe np. uzyskanie dwóch odszkodowań. Zazwyczaj powodem takiego błędu jest niedopełnienie istotnych formalności.

  Przyczyny podwójnego OC

  Najczęściej problemy z polisą wiążą się z zakupem używanego auta od prywatnej osoby. Po takiej transakcji trzeba załatwić wiele formalności, dlatego może się zdarzyć, że po prostu zapomnisz uregulować status polisy. W jakich sytuacjach dochodzi do konieczności opłacania podwójnego ubezpieczenia?

  Zakup używanego auta – obowiązkiem właściciela pojazdu jest zadbanie o to, aby samochód miał aktualne OC. Jeżeli nabyłeś nowe auto z rynku wtórnego, sprawdź najpierw, czy poprzedni właściciel nie opłacił polisy z góry. Może się okazać, że stare OC jeszcze obowiązuje, a wykupując nowe ubezpieczenie, podwoisz je.

  Brak wypowiedzenia umowy – zbliżający się koniec polisy oznacza, że musisz ją przedłużyć lub wykupić nowe ubezpieczenie. Jeżeli zmieniasz firmę, musisz pamiętać, aby wcześniej wypowiedzieć umowę u dotychczasowego dostawcy. Wraz z upływem terminu ważności starego OC, nie zostanie ono automatycznie wypowiedziane, a przedłużone na następny okres.

  Błąd wysyłki – obecnie wiele osób załatwia sprawy ubezpieczenia przez internet. Wypowiedzenie umowy OC można więc przesłać mailowo, jednak może się zdarzyć tak, że z różnych powodów wiadomość nie dotrze do ubezpieczyciela. Brak informacji o zakończeniu współpracy będzie skutkował przedłużeniem obecnej polisy, nawet gdy wykupisz już nową. Aby tego uniknąć, wyślij wypowiedzenie tradycyjną pocztą wraz z potwierdzeniem odbioru korespondencji.

  Błędy formalne – wysyłając dokumenty, należy pamiętać, aby zostały one własnoręcznie podpisane. W przeciwnym razie listowne wypowiedzenie będzie nieskuteczne, a polisa automatycznie się przedłuży.
  Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/podwojne-oc. Dzięki nim unikniesz podwójnego OC i konieczności opłacania dodatkowych składek.
  Co zrobić, aby nie płacić dodatkowego OC?

  Przy podpisywaniu umowy kupna samochodu dotychczasowy właściciel powinien Ci przekazać pełną dokumentację auta. Musi tam się znaleźć także aktualna polisa OC, a zbywca pojazdu jest zobowiązany powiadomić o zaistniałym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. W praktyce jednak nie zawsze wszystkie formalności zostają należycie dopełnione. Aby uniknąć podwójnego OC, masz więc dwa wyjścia:

  • korzystać z aktualnej polisy, jeżeli wysokość składek oraz jej warunki są dla Ciebie zadowalające,
  • zrezygnować z ubezpieczenia poprzez złożenie pisemnego wypowiedzenia w firmie.

  Jeżeli zdecydowałeś się zerwać umowę z dotychczasowym towarzystwem, poprzedni właściciel auta dostanie zwrot nadpłaconych składek. W tym przypadku będziesz mógł bezpiecznie wykupić nowe OC, które będzie dla Ciebie korzystniejsze.

  Podwójne OC – co robić?

  Jeżeli już doszło do tego, że auto zostało podwójnie ubezpieczone, powinieneś jak najszybciej złożyć pisemne wypowiedzenie jednej z umów. Niestety nie wszystkie towarzystwa będą skłonne umorzyć nadpłacone składki i być może będziesz zobowiązany uregulować należności. Żeby uniknąć finansowych konsekwencji, po zakupie używanego samochodu, należy sprawdzić aktualny status polisy i dopełnić niezbędnych formalności. Jest to jedyny sposób, aby móc ustrzec się problemów z ubezpieczalnią.

  Opłaty za samochód

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.