Brama Królewska w Szczecinie – szokujące dawniej i dziś

INFOMIASTO FORUM ROZMÓW Brama Królewska w Szczecinie – szokujące dawniej i dziś

• Autor
    Wpisy
  • InfoMiasto

Brama Królewska w Szczecinie to jeden z ładniejszych obiektów historycznych miasta – jest trochę podobna do bramy portowej i często mylona przez przyjaznych z tamtym obiektem.  Brama królewska znajduje się na placu  Hołdu Pruskiego czyli u zbiegu ulicy Jana Matejki i placu Żołnierza Polskiego.

Obiekt ten powstał w 1725–1728 roku w dacie jaka przedstawia zajęcia miasta przez Prusy! Jej dawna nazwa to Anklamer Tor – czyli Nakło nad Pianą. Na szczecie zobaczyć można między innymi Marsa z mieczem i tarczą oraz mitologicznego Herkulesa z maczugą i skórą lwa – warto więc się jej dokładnie przyjrzeć a nie tylko przechodzić obok niej obojętnie jak co dnia.

Jak wyglądało to miejsce dawniej i dziś. W temacie 3 fotki: 2 to jej widok z lat 80 – widać na nim po prostu dżunglę zarastającą ten obiekt. Oraz stan obecny czyli w całości oczyszczoną w jakiej otwarto pijalnię kosztownej czekolady. Z reguły takie obiekty mieszczą w sobie informację turystyczną lub coś pokrewnego to także może być ciekawostka.

Pamięta może ktoś ten jej zarost? 

Brama królewska Szczecin

Brama w Szczecinie

Brama Królewska Szczecin czekolada

Kinga

Masakra aż nie idzie uwierzyć że ona tak wyglądała dawniej. Przecież to nawet nie było w moich wyobrażeniach. Taki bluszcz czy co to ją tam obrasta to jak jakiś koszmar. Jak zapomniane świątynie w amazoni.

Dawid Kutszel

Widać dawniej mniej się przejmowali zabytkami, ktoś zobaczył że tam można coś zrobić. Zostało oczyszczone i mamy teraz pijalnie czekolady czy co tam jest. Nigdy nie byłem w środku. Dobrze że ktoś o to zadbał i to utrzymuje a nie aby od wilgoci się rozpadało jak wieża gocławska.

Piwek

Niby w tych latach łaziłem po szczecinie mając już prawie 20 lat ale nie pamiętam na niej tego krzaka. Ogólnie nie pamiętam jak ona wyglądała w tych latach 80, widać była tak zarośnięta że myślałem iż to krzak a nie budynek 🙂 Niesamowita transformacja.

Anita S

Jak by nie wycieli tej rośliny to by dzisiaj można było tam otworzyć jak oryginalny lokal cały zakrzaczony. Pewnie to co rosło mocno niszczyło mury. Ciekawe jak w tamtych latach wyglądało to wszystko w środku, także nie pamiętam tego wyglądu ale to w końcu 40 lat temu.

Joanna Krups

Ja nie jestem ze Szczecina i ta brama królewska dla mnie jest identyczna jak brama portowa. Nawet tak z pamięci nie wiem czym one się różnią. Faje takie miejsca, a w bramie portowej chyba był kiedyś lub jest nadal teatr.

Odpowiedz na: Brama Królewska w Szczecinie – szokujące dawniej i dziś
Twoje dane: