Dieta dla sportowców – co musisz o niej wiedzieć?

Zdrowe sportyOdpowiedni jadłospis odgrywa kluczową rolę w przypadku każdego sportowca. W sporcie dieta jest bowiem tak samo ważna, jak treningi. Na co warto zwrócić uwagę?

Rodzaj sportu
Przed zmianą nawyków żywieniowych warto uwzględnić rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej. Od niej zależy bowiem zapotrzebowanie energetyczne sportowca. Istotny jest też cel treningów, dieta będzie inna dla osoby, która ćwiczy od czasu do czasu, a inna dla kogoś, kto chce zwiększyć masę mięśniową lub zredukować tkankę tłuszczową.

Witaminy i minerały
Oprócz węglowodanów, tłuszczy i białka w planie żywieniowym sportowców powinny znaleźć się minerały i witaminy z grupy B, D, oraz C. Witaminy odpowiedzialne są za metabolizm tłuszczów, białek, węglowodanów, utrzymanie gospodarki wapniowo-fosforowej, biorą też udział w syntezie kolagenu. Minerały z kolei niezbędne są do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej i prawidłowego przewodnictwa nerwowego.

Równowaga
Niezwykle ważne jest, aby dieta była dopasowana do indywidualnych potrzeb sportowca. Od tego zależy nie tylko zdrowie, ale też kondycja i osiągane wyniki. Odpowiednio zbilansowane posiłki zawierają dobrze dobrane składniki odżywcze, sole mineralne i witaminy. Samodzielne układanie jadłospisu może być trudne, warto więc rozważyć catering dietetyczny. Opcja idealna, szczególnie
dla osób, które nie przepadają za gotowaniem albo mają bardzo napięty plan dnia.

Pij wodę!
Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest jego prawidłowe nawodnienie. Należy o nie dbać codziennie, a nie tylko w czasie treningów. Na każde 1000 kcal powinien przypadać 1 litr wody. Pamiętajmy, że np. kawa czy alkohol będą działały odwadniająco. Dlatego wybór płynów jest niezwykle istotny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wymieniliśmy tylko kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, poszukując dla siebie diety dobranej do aktywności fizycznej. Więcej informacji o posiłkach dla sportowców znajdziesz na stronie https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-lodz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.