Czym są materiały pos?

PotykaczeNie wszyscy wiedzą, co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą i nie wszyscy rozumieją, na czym polega ich siła. Tymczasem materiały pos mogą bardzo wiele zmienić i mają realną moc oddziaływania.

1. Materiały pos – co to właściwie znaczy?
2. Jakie powinny być materiały pos?

Materiały POS już od dawna są powszechnie stosowane we współczesnej terminologii marketingowej. Obecnie stanowią niedłączny element skutecznie prowadzonego marketingu.

1. Materiały pos – co to właściwie znaczy?

POS to skrót of Point of Sale. W dużym uproszczeniu, materiały pos mają za zadanie ułatwić i zintensyfikować sprzedaż. W wielu opracowaniach możesz się również spotkać ze skrótem POSM
(point of sale material) lub POP (point of purchase) jednak nie daj się zwieść – wszystkie te skróty mają dokładnie to samo znaczenie. Skrótu POSM używa się głównie w USA i Rosji.

Materiały pos stanowią jedne z najczęściej stosowanych materiałów reklamowych. Uważa się, że pod pojęciem materiały pos kryją się wszelkiego typu nośniki reklamy BTL (z ang. below the line), czyli te, które nie są prezentowane w środkach masowego przekazu, ale skierowane bezpośrednio do klienta detalicznego. Wykorzystuje się w tym celu nośniki reklamowe.

POS to także najszybciej docierająca do klientów forma reklamy. W praktyce przyjmuje następujące formy: broszury, ulotki, standy i roll – up’y, ekspozytory, potykacze, lightboxy, czy po prostu, zabudowy sklepowe. Oczywiście jest to najbardziej ogólne zestawienie i obejmuje jedynie najbardziej popularne materiały POS.

2. Jakie powinny być materiały pos?

Aby materiały były skuteczne, oczywiście powinny spełniać określone kryteria. Wiele zależy również od formy i treści, nie tylko drogi, jaką dotrzemy do klienta detalicznego.

Materiały POS powinny się one charakteryzować zarówno ciekawą, jak i atrakcyjną wizualnie formą. Co to znaczy w praktyce? Forma musi ściśle odpowiadać profilowi firmy i pasować do rodzaju działalności. Trzeba więc ją dobrze przemyśleć, jako element strategii marketingowej.

Istnieje jednak uniwersalny wyznacznik sukcesu tego typu materiałów. Materiały pos – niezależnie od profilu firmy – powinny przyciągać uwagę klienta, rzucać się w oczy i być pozytywne w odbiorze. Wzbudzanie kontrowersji nieszczególnie się sprawdzi w tym sposobie reklamy. Może się również skończyć negatywnym odbiorem firmy w oczach klientów.

Tak naprawdę, materiały pos spotykamy codziennie, choć często nie wiemy nawet czym one są. Wywierają realny wpływ na pozycję firmy na rynku, niezależnie od jej rozmiaru i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.