Czym jest abdominoplastyka?

Na brzuchTen dość obco brzmiący termin to nazwa jednego z zabiegów plastycznych z zakresu plastyki powłok brzusznych. Wykonuje się go zarówno u kobiet jak mężczyzn, którzy chcą poprawić wygląd brzucha. Na czym polega, jakie są wskazania do jej wykonania? O tym piszemy poniżej.

Czym w skrócie jest abdominoplastyka?

To operacja, której celem jest usunięcie nadmiaru skóry – tzw. fałdów brzusznych. Kiedy nie wystarczy nam dieta i ćwiczenia fizyczne z pomocą przychodzi plastyka brzucha. W tym miejscu należy dodać, iż plastyka powłok brzusznych jest poważną operacją, która w istotnym stopniu różni się od większości zabiegów z kategorii medycyny estetycznej. Żyjemy w czasach, w których wygląd ma coraz większe znaczenie również dla osób w średnim i starszym wieku. Chcąc dobrze czuć się we własnym ciele nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie pomóc naturze w pozbyciu się nadmiaru skóry z okolic brzucha.

Jakie są wskazania do wykonania abdominoplastyki?

Głównym wydaje się zachowanie estetyki brzucha, który na skutek dużej utraty wagi lub po kilku ciążach stracił dotychczasową elastyczność, w wyniku której powstał tzw. fałd skóry. Podczas operacji wykonuje się plastykę mięśni brzucha, co pozwala w znaczącym stopniu wymodelować sylwetkę. Co istotne abdominoplastyka nie jest zabiegiem odchudzającym. Do tych należy bardzo popularna liposukcja, czyli odessanie tłuszczu głównie z okolic brzucha i pośladków.

Czy każdy może poddać się zabiegowi?

Pomimo że plastyka brzucha jest zabiegiem, który może kojarzyć się jako zabieg stricte estetyczny z medycznego punktu widzenia jest poważną operacją. Z tego m.in. względu mogą się jej poddać osoby ogólnie zdrowe. Bardzo często z odmową wykonania zabiegu mogą spotkać się osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub układu oddechowego. Ponadto osoby zbyt otyłe powinny zrzucić część nadwagi przed poddaniem się plastyce brzucha.

Dla kobiet niezwykle istotną informacją jest to, iż abdominoplastyka nie jest wskazana paniom, które planują jeszcze zajść w ciążę. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie szeregu badań w tym morfologii, EKG oraz RTG klatki piersiowej. Również przygotowanie do operacji zajmuje średnio miesiąc i dotyczy ograniczenia przyjmowania preparatów hormonalnych, leków typu Aspiryna, Polopiryna oraz palenia tytoniu.

Ile trwa powrót do sprawności po zabiegu?

Jak już pisaliśmy sama operacja trwa 3-4 godziny. Po niej pacjent przebywa w klinice 2 doby po czym wraca do domu. Przez pierwsze dwa tygodnie zalecana jest duża ostrożność i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Po tym czasie zdejmowane są szwy i zaleca się nosić uciskową bieliznę. Powrót do pełnej sprawności może potrwać nawet kilka tygodni. Rana powstała po operacji jest duża i potrzebuje czasu. W przeciwnym razie mogą pojawić się niepotrzebne komplikacje w postaci krwawień czy powstania krwiaków w miejscu szycia.

Podsumowując plastyka brzucha jest zabiegiem, któremu warto się poddać o ile chcemy poprawić swój wygląd i lepiej poczuć się własnym ciele. Odpowiednie przygotowania i spokojna rekonwalescencja z pewnością bardzo w tym pomogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.