Czy zrobienie formy bez siłowni jest możliwe?

Forma bez siłowniModa na siłownię trwa od dłuższego czasu i często mamy wrażenie, że jest to jedyna droga do zbudowania mięśni i zrzucenia zbędnych kilogramów. Na szczęście to nieprawda i jeśli nie jesteś zwolennikiem tego rozwiązania, to wiedz, że wymarzone ciało możesz zbudować nie tylko na siłowni, ale również w domu i na świeżym powietrzu. Jak? Czytaj dalej, a się przekonasz!

Jak zrobić dobrą formę?

Zacznijmy od tego, że forma – czy to dobra, czy zła – jest odzwierciedleniem naszego stylu życia. Nie tylko aktywności, ale także sposobu odżywiania, stanu zdrowia, rodzaju wykonywanej pracy i sposobu spędzania wolnego czasu. Jeśli więc nie dbałeś o zdrową dietę, a Twój ruch ograniczał się do przemieszczania do pracy lub na zakupy, to zaczynając od drobnych zmian, zauważysz niemały proges. Oczywiście pod warunkiem systematyczności i cierpliwości. Aby zrobić wymarzoną formę, nie tylko na lato, określ realne i terminowe cele, które Cię do niej doprowadzą. 

Dopasuj odpowiednie ćwiczenia

Zanim dopasujesz trening, odpowiedni do osiągnięcia swoich celów, zastanów się w jakim miejscu jesteś teraz. Jeśli do tej pory nie uprawiałeś żadnego sportu, zacznij od treningu aerobowego. Obejmuje on ćwiczenia o niskiej i średniej intensywności, podczas których zachodzą przemiany tlenowe. Możesz skakać na skakance, jeździć rowerem, biegać, jak również wykonywać ćwiczenia siłowe z obciążeniem w postaci butelek wody. Dobrym przykładem może tu być chociażby przyciąganie hantli w pozycji leżącej. Jeśli Twój poziom zaawansowania jest nieco wyższy, dostosuj do niego intensywność i wybierz trening interwałowy. Podczas jego wykonywania pozostaniesz w strefie beztlenowej, a źródłem energii będzie glukoza. Natomiast po ćwiczeniach, Twój metabolizm przyspieszy, utrzymując ilość spalanych kalorii na wyższym poziomie nawet przez kolejne 2 dni. Podobny efekt możesz uzyskać decydując się na trening siłowy. Dobierz tylko odpowiednie, najlepiej wielostawowe ćwiczenia i wykonuj je w swoim tempie. 

Na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń?

Na koniec mam dla Ciebie kilka rad, które mogą okazać się niezwykle pomocne w doprowadzeniu treningu do końca i w uzyskaniu wymarzonej sylwetki.

1. Ćwiczysz w domu? Wyłącz telewizor! – Pierwszą z nich jest całkowite skupienie się na wykonywanych ćwiczeniach. Wyłącz telewizor, laptop czy telefon. Zostaw tylko motywującą muzykę. Dzięki temu trening nie wydłuży się i nic nie będzie rozpraszać Twojej uwagi.

2. Notuj postępy – To, że plan jest bardzo ważny już ustaliliśmy. Obok planu powinieneś postawić monitoring postępów. Zapisuj ile serii i powtórzeń udało Ci się zrobić i modyfikuj zestaw ćwiczeń, kiedy zauważysz, że nie jesteś już tak wyczerpany, jak na początku.

3. Zaangażuj się – To, że nikt nie widzi jak sumiennie trenujesz nie znaczy, że możesz dać sobie luzy. Podczas ćwiczeń daj z siebie wszystko, a po ich wykonaniu pozwól sobie na odpoczynek i regenerację. 

4. Przygotuj się na trening – Ćwiczenia w domu nie oznaczają, że możesz je wykonywać w kapciach. Zadbaj o swój komfort podczas treningu, a z pewnością z większą chęcią zrobisz go kolejnego dnia. Świetnie sprawdzają się ubrania marki adidas. Buty również powinny być odpowiednio dopasowane, dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kontuzji i urazów stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.