Czy warto mieć własne panele fotowoltaiczne

Panele słoneczneFotowoltaika to wyłapywanie światła słonecznego – które następnie jest przekształcane na energię elektryczną. Najprościej ujmując dział fotowoltaiki to nic innego jak tworzenie prądu z promieniowania słonecznego.

Rozwiązania tego typu są bardzo przyszłościowe zarówno ze względów ekologicznych – nie potrzebują efektów spalania do tworzenia energii. Także nie produkują odpadów oraz środków ubocznych wytarzania energii oraz to powszechnie dostępne źródła.

Promieniowanie słoneczne jest szeroko dostępne a dodatkowo bezpłatne. Pojedyncza inwestycja w panele fotowoltaiczne z czasem się zwraca finansowo i zaczyna pracować z zyskiem. Tym bardziej, że do tego typu rozwiązań istnieje szereg różnych dopłat – także z funduszów ochrony środowiska. Ceny takich inwestycji, dzięki postępującej technologi stają się coraz mniejsze a same panele coraz bardziej wydajne.

Kolejną zaletą tego typu rozwiązań jest bardzo długa żywotność oraz praktyczna samodzielność ich działania – bez konieczności pilnowania pracy czy dostrajania parametrów. Po zamocowaniu paneli fotowoltaicznych oraz ich podłączeniu po prostu zaczynają pracować wytwarzając prąd z promieni słonecznych – nie trzeba przy tym żadnej dodatkowej obsługi.

Panele tego typu są odporne na zmienne warunki pogodowe (deszcze, mrozy, wiatr, grad, śniegi, oblodzenie itp) – nawet te bardzo intensywne.

Obecnie da się zauważyć, że coraz więcej domków jednorodzinnych używa tego typu rozwiązań. Powód tego jest prosty – to się po prostu opłaca.

Panele fotowoltaiczne można montować o różnej mocy – jeśli wyprodukują one więcej prądu niż mamy własne zapotrzebowania to można go oddać do sieci energetycznej, w proporcach zależnych od mocy naszych paneli. Następnie gdy panele wytworzą mniej energii niż posiadamy zapotrzebowanie to brakujące zapotrzebowane zostanie pokryte z sieci energetycznej elektrowniani – względem konkretnego przelicznika.

Tego typu rozwiązania mocno ograniczają rachunki za prąd lub mogą je czasami nawet całkowicie zniwelować. Średnio zwrot kosztów poniesionych na panele słoneczne zwraca się w okresie około 5-7 lat a więc bardzo szybko, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania u siebie.

Nadmiaru energii niestety nie jest się w stanie magazynować, dlatego jeśli posiada się więcej paneli niż faktyczne zapotrzebowanie domu w całym okresie rozliczeniowym – to nadmiar mocy zostanie utracony. Mając takie rozwiązania nie da się zrezygnować z przyłącza do elektrowni o ile zapotrzebowanie na prąd będzie także nocą, gdy panele nie mogą pracować. Tym samym nie uniknie się opłat stałych jakie wymyśla sobie elektrownia nawet przy zerowym zużyciu prądu z ich strony.

Nie mniej opłaty za faktyczny pobór prądu można zniwelować nawet do zera właśnie dzięki panelom fotowoltaicznym a tym samym rachunki za prąd ograniczyć do stanu minimalnego.

Tego typu rozwiązania mają bardzo szybką stopę zwrotu inwestycji i poniesionych kosztów. Dlatego zdecydowanie warto się w nie wyposażyć.

Należy mieć także na uwadze to, że firm zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych jest bardzo wiele. Świadczą one usługi na ternie całego kraju bez względu na to gdzie jest ich siedziba. Warto zainteresować się ofertą od AM Group Solar czyli Fotowoltaika Grudziądz – z racji na doświadczenie w tworzeniu tego typu instalacji dla budownictwa mieszkalnego, przemysłowego jak i tworzenie elektrowni fotowoltaicznych.

Podsumowując energia słoneczna przekształcana na energię elektryczną to inwestycja która szybko zaczyna pracować na siebie. Zdecydowanie warto korzystać z tych możliwości, szczególnie teraz gdy istnieją dopłaty do tego typu rozwiązań. To szybko się zwraca finansowo a potem już zaczyna generować zysk poprzez znacznie zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.