Czy farby ekologiczne istnieją?

Eko farbyW ostatnim czasie jest bardzo duży boom na budownictwo ekologiczne, dlatego też producenci artykułów budowlanych coraz częściej oferują farby ekologiczne. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym tak naprawdę są farby ekologiczne i czy w rzeczywistości spełniają one swoje zadania.
 
Co warto wiedzieć?

Przy wyborze farb do ściany większość osób zwraca uwagę jedynie na ich cenę, krycie wybranych powierzchni oraz kolorystykę. Mało osób przy wyborze farby zastanawia się, czy jest ona przyjazna nie tylko dla człowieka, ale również dla środowiska naturalnego. Na półkach sklepowych coraz częściej można znaleźć wysokiej jakości farby ekologiczne, które spełniają wszystkie powyżej opisane parametry. 
 
Czym są farby ekologiczne?

Jeżeli chodzi o popularne farby ekologiczne, to mowa tutaj oczywiście o produktach wodorozcieńczalnych, które w swoim składzie nie mają rozpuszczalników, amoniaków i wielu innych szkodliwych substancji, które znajdują się w zwykłych farbach. Tradycyjne farby (na bazie rozpuszczalników) mogą pochwalić się dużą odpornością na ścieranie i różnorodne uszkodzenia mechaniczne, ale niestety w swoim składzie mają dużą ilość lotnych związków organicznych.

Szkodliwe substancje z biegiem czasu, mogą odparowywać z farby i wraz z powietrzem przedostawać się do płuc. Szczególną uwagę powinny zachować przede wszystkim te osoby, które mają mniejsze lub większe problemy z alergiami. Najlepszym wyborem są farby, które charakteryzują się małą podatnością na pylenie oraz przyciąganie kurzu. 
 
Które farby ekologiczne są warte uwagi?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele godnych polecenia farb ekologicznych, które są bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Godne uwagi są przede wszystkim farby akrylowe, których głównym spoiwem jest żywica akrylowa. Nowością na rynku są farby winylowe, które w dużej mierze wykonane są przy udziale polichlorku winylu. Nie można zapominać także o farbach lateksowych, które z kolei oparte są na kauczuku. Wszystkie wymienione farby to tak naprawdę emulsje, które podczas wysychania nie wydzielają szkodliwych substancji.

Ich sporym atutem jest także to, że łatwo się rozprowadzają i co najważniejsze dość dobrze kryją powierzchnie. Farby ekologiczne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i wyróżniają się dużą paroprzepuszczalnością. W dużej mierze to właśnie dzięki temu parametrowi, można utrzymać odpowiedni mikroklimat w danym pomieszczeniu. Malowanie ekologicznymi farbami jest idealnym wyborem dla tych osób, które chcą ograniczyć występowanie pleśni i grzybów. 
 
Farby klejowe i mineralne

Bardzo wiele osób do farb ekologicznych zalicza także farby klejowe i mineralne. Te pierwsze produkowane są przede wszystkim na bazie spoiwa z kleju kostnego. Farby klejowe cieszyły się olbrzymią popularnością kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach dostępne są one przede wszystkim w postaci farb metacelulozowych.

Jeżeli chodzi o farby mineralne, to mowa tutaj z kolei o farbach wapiennych i cementowych, które doskonale nadają się do powierzchni betonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.