Ciekawostki i fakty o kosmosie

Kosmos faktyKosmos to gigantyczna przestrzeń jaka nie została zmierzona i jaka przyjmuje się że nie ma końca. To gigantyczne miejsce ma mnóstwo ciekawostek i niesamowitych faktów. W tym temacie spora garść największych ciekawostek o przestrzeni kosmicznej.

1. Załoga Apollo 10 – Thomas Stafford, John W. Young i Eugene Cernan osiągnęła największą prędkość z jaką kiedykolwiek podróżował człowiek jak wynosiła około 39 896 km/h (11,1 km/s). Jednakże wraz z postępem techniki na pewno będzie się ona zwiększała.

2. Najbliżej naszej galaktyki położona jest galaktyka o nazwie Wielki Obłok Magellana. Dzieli ją od nas odległość około170 000 lat świetlnych. Trochę dalej znajduje się Mały Obłok Magellana: 190 000 lat świetlnych. Znacznie dalej bo aż 2,3 mln lat świetlnych położona jest bliźniaczo podobna do naszej galaktyka Andromedy M31. Różnych galaktyk jest jednak niezliczona ilość.

3. Ciecz w kosmosie formuje zawsze się w kulę – tak samo jak planety czy gwiazdy. Kula nie musi być idealna ale ogólnie wszystko przybiera tego typu kształty.

4. Ludzie w przestrzeni kosmicznej są wyżsi o nawet 5 cm – za sprawą niskiej grawitacji, w przeciwieństwie do tej jak na ziemi nas przyciska i kurczy.

5. Przyczyną śmierci w próżni jest całkowita utrata tlenu z organizmu i ustanie akcji serca – przyjęto założenie, iż człowiek wystawiony na działanie próżni kosmicznej straci przytomność w ciągu 9-11 sekund z powodu gwałtownej utraty tlenu.

6. Człowiek w próżni nie zamarza gwałtownie, nie zagotowuje mu się krew ani nie wybucha jak w filmach.

7. Każdy obiekt wyniesiony w przestrzeń kosmiczną ma przynależność państwa, w którym jest zarejestrowany i na jego pokładzie obowiązuje prawo tego państwa. Jednocześnie astronautów uważa się za wysłanników całej ludzkości i w razie potrzeby każde państwo powinno udzielić im pomocy.

8. Przypuszcza się, że w większości centrum galaktyk znajduję się gigantyczna czarna dziura – tak jak i w drodze mlecznej – a może dlatego galaktyki wirują. Swoją drogą trudno odgadnąć powody ich obecności centralnych.

9. Najdalsze galaktyki, jakie potrafimy na dzień dzisiejszy dostrzec są oddalone od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych. Jednakże to będzie postępować gdyż mamy coraz lepszy sprzęt a może i rozpocznie się faktyczna eksploracja kosmosu na większą skale i poznanie jego przestrzeni.

10. Średnica naszej galaktyki – Drogi Mlecznej wynosi około 100 000 lat świetlnych. Słońce położone jest około 30 000 lat świetlnych od jej środka – i jej tym samym czarnej dziury.

11. Logicznym założeniem opartym na ilość planet, wielkości wszechświata oraz galaktyk jest że kosmos nie może być pozbawiony innych istot rozumnych a wręcz logicznym wnioskiem jest założenie, że kosmos tętni życiem tylko gigantyczne odległości mogą izolować różne społeczności na przykład ziemian od innej rasy w kosmosie. Także muszą być w różnym stadium zaawansowania i wielce prawdopodobne, że w starszych galaktykach i planetach życie jest wielokrotnie bardziej rozwinięte niż na ziemie a gdzie indziej także może być i mniej.

12.Popularne określenie „na świecie” używane w odniesieniu do spraw na ziemi jest praktycznie błędne bo zakłada zamknięcie całej skali tylko na ziemi a nie świecie i jest dużym izolatorem, jak by ziemia była wszystkim dla całego wszechświata.

13. Według najbardziej prawdopodobnych teorii wszystko zaczęło się od Wielkiego Wybuchu około 13.8 miliarda lat temu (Ziemia liczy sobie 4.5 miliarda lat), natomiast obserwowalny wszechświat ma obecnie średnicę 46 miliardów lat świetlnych.

14. Przez rozszerzanie się wszechświata w dalekiej przyszłości do ziemi nie będą docierały ślady innych obiektów kosmicznych po wielkim wybuchu i tym samym stracimy z ziemi (o ile będzie ona jeszcze istnieć) możliwość jako takiej obserwacji innych galaktyk. Mogą zatem nasi potomkowie dojść do wniosku, że nasza galaktyka jest jedyną we wszechświecie o ile w bardzo dalekiej przyszłości technika nie postąpi naprzód.

15. Tylko 5% wszechświata składa się z normalnej materii. 25% to ciemna materia a 70% ciemna energia jaka jeszcze nie została dokładnie zdefiniowana i określona fizycznie.

16. 90-99% naturalnej materii w kosmosie to wodór – czyli coś co jest między innymi paliwem gwiazd.

17. Najdalsze galaktyki we wszechświecie oddalają się od nas w tempie 90% prędkości światła – dlatego są coraz słabiej widoczne zwykłymi metodami obserwacji.

18. Prawdopodobieństwo bycia zabitym przez odłamek z kosmosu wynosi około 1 na 5 miliardów. Tylko w filmach straszą, że tak łatwo jest oberwać jakimś dryfującym odłamkiem – w rzeczywistości są one przyciągane przez większe ciała typu planety czy słońce niż trafiają się na drodze statku kosmicznego.

19. Najbliższa czarna dziura jest 1600 lat świetlnych od Ziemi – czyli całkiem daleko.

20. Nawet, gdybyś mógł podróżować z prędkością zbliżoną do prędkości światła, przebycie Drogi Mlecznej zajęłoby 100000 lat – jednakże istnieje duże prawdopodobieństwo że z czasem zaczniemy podróżować nie prędkością wyrażoną – odległość w jednostce czasu a teleportami – coś jak w Gwiezdnych wrotach.

21. Rok kosmiczny jest czasem jaki Słońce potrzebuje na obrócenie się wokół centrum Mlecznej Drogi czyli naszej galaktyki i jest to około 225 milionów lat.

22. W 1977 roku otrzymaliśmy sygnał z przestrzeni kosmicznej, który trwał 72 sekundy. Nadal nie wiemy, skąd pochodził i jak on do nas dotarł oraz czy coś oznaczał. Takich sygnałów podobno było wiele ale niestety nie wszystko jest jawne jak powinno być.

23. Pierwszym sztucznym obiektem w kosmosie własnym przez ziemian była niemiecka rakieta V2 – czyli o zastosowaniach militarnych. Amerykanie po wojnie przejęli także naukowców pracujących nad tymi rakietami – dlatego tak szybko rozczepili programy kosmiczne.

24. Dwa metale złączone w przestrzeni kosmicznej z czasem się ze sobą scalą. W ziemskich warunkach efekt ten powstrzymuje utlenianie się powierzchni metali czyli korozja i rdzewienie.
Naukowcy odkryli gazową chmurę w kosmosie, która składa się praktycznie wyłącznie z alkoholu – takich miejsc jest na pewno w przestrzeni znacznie więcej.

25. W kosmosie próżnia zapobiega rozchodzeniu się dźwięku – dlatego nie ma tam hałasów i tak naprawdę nic byśmy tam nie usłyszeli żadnego wołania, eksplozji zupełnie nic.

To wszystko, jak widać jest tego całkiem sporo. Zapraszamy do przeczytania także ciekawostek o gwiazdach i układzie słonecznym na naszej stronie a także pozostałych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.