Chipsy Wiejskie Ziemniaczki o smaku koperku – Opinia i Test

Wiejskie ziemniaczkiChipsy Wiejskie Ziemniaczki o smaku Koperku – to produkt firmy The Lorenz Bahlsen Snack-World, czyli niemieckiego przedsiębiorstwa spożywczego.
Opakowanie chipsów mieści w sobie 130 gram produktu – Wiejskie ziemniaczki występują w kilku wariantach smakowych.

Na opakowaniu chipsów znajdziemy liczne tekstowe odniesienia do naturalności i tradycji – co naszym zdaniem jest swoistym żartem producenta, biorąc pod uwagę skład – jaki wcale nie może odnosić się do tradycji ani naturalności samej w sobie.

Na opakowaniu można przeczytać takie hasła jak:

„Wszystkie zalety polskiej wsi w nowych chipsach”, „Wiejskie ziemniaczki to jedne z nielicznych przepisów bazujących na polskich ziemniakach, wykorzystujących smaki tradycyjnej polskiej kuchni”, „Wiejskie ziemniaczki to smak zwykłej prostej wsi. To wysoka jakość starannie wybranych i dobrze przygotowanych naturalnych składników”, „Spróbuj i doceń zalety wiejskich ziemniaczków”.

Na początku warto przyjrzeć się składowi chipsów ziemniaczanych o smaku koperku:

Ziemniaki, olej palmowy, preparat aromatyzujący o smaku koperku (serwatka w proszku z mleka, sól, cukier, cebula w proszku, wzmacniacze smaku: Glutaminian monosodowy, guanylan disodowy; aromat, koperek, jogurt w proszku, ekstrakt drożdżowy w proszku), sól.

W powyższym składzie należy wziąć pod uwagę kilka elementów:

Preparat aromatyzujący o smaku koperku – już jego nazwa nie jest przyjemna. Lepiej gdyby były one po prostu posypane przedziwnym naturalnym koperkiem a nie smak był uzyskiwany za pomocą tak zwanego preparatu.

Glutaminian monosodowy – czyli inaczej zwany jako glutaminian sodu lub E621 oraz MSG. Jest to substancja wzmacniająca smak (posiada ona własny wyczuwalny posmak). Lekarze twierdzą, że jej spożywanie możne wywoływać alergię i objawy uczuleniowe (pieczenie warg, podrażnienia spojówek). Często jest kojarzony także z objawami takimi jak pieczenie okolicy karku, mdłościami, uczuciem ucisku w klatce piersiowej, nadmiernego pocenia się, zawrotami głowy, bólami migrenowymi, alergią, astmą i osłabieniami – objawy mogą te występować subiektywnie gdyż nie zostały potwierdzone.

Badania z Północnej Karoliny wykazały jednak, że osoby jakie często spożywają żywność z tym dodatkiem znacznie częściej wpadają w otyłość niż pozostałe osoby. University of North Carolina wskazuje – że zwiększa się 3-krotnie ryzyko otyłości i nadwagi spożywając jedzenie z tym dodatkiem. Według innych badań z warszawskiego AWF określono, że może mieć zły wpływ na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Badania w Japonii natomiast wskazały że E621 może uszkadzać siatkówkę i doprowadzać do zaburzeń hormonalnych.

Guanylan disodowy – czyli inaczej E627 – jest nawet do 20-krotnie mocniejszy od glutaminianu sodu do wzmacniania walorów smakowych i zapachowych. Może powodować bóle głowy oraz zaparcia. Niewskazana dla astmatyków i osób z podagrą. Unikać go powinny osoby z dną moczanową, kamieniami nerkowymi oraz uczulone na aspirynę. Podobno jest niedozwolony w żywności dla noworodków i dzieci.

Należy pamiętać, że nie a miarodajnych badań na temat szkodliwości tych elementów – koncernom jakie je stosują nie zależy na wnikliwych badaniach a tym bardziej na niekorzystnych ich wynikach. Naszym zdaniem należy unikać produktów jakie mają te elementy w składzie. bez znaczenia co o nich się nie mówi i pisze.

Wartości odżywcze w 100 gramach produktu:

  • Energia – 2306 kJ czyli 554 kcal
  • Tłuszcz – 37 gram w tym kwasy tłuszczowe nasycone 17 gram
  • Węglowodany – 48 gram w tym cukry 2 gram
  • Błonnik – 3,2 gram
  • Białko – 5,6 gran
  • Sól – 1,8 gram

Referencyjna wartość kalorii dla dorosłego na dzień to około 2000 kcl – czyli stanowią one ponad ¼. Producent określa paczkę jako 4-5 porcji po 30 gram – ale wiemy jak to jest z chipsami, paczka to z reguły jedna porcja.

Cena chipsów jest naszym zdaniem bardzo wysoka – są średnio 2x droższe niż inne w tym gabarycie wagowym. Średnia cena paczki to około 4 zł za jedynie 130 gram.

Co do smaku – przypominają w pierwszym kontakcie smak koperkowy, po zjedzeniu kilku, ujawnia się w nim nie do końca taki sam posmak. Są średnio tłuste co można wyczuć zarówno na palcach jak i podczas jedzenia – tłuszcz to aż 37 gram na 100 gram produktu. Smak byśmy ocenili jako mocno przeciętny, mało zachęcający jak dla nas, tym bardziej znając skład.

Podsumowując Chipsy Wiejskie Ziemniaczki o smaku koperkowym naszym subiektywnym zdaniem nie są produktem wartym uwagi, zarówno z racji na cenę oraz przede wszystkim skład jaki słabo się ma do głoszonych haseł reklamowych na opakowaniu. Naszym zdaniem jest to produkt który sobie na pewno odpuścimy i już nie nabędziemy go w przyszłości do konsumpcji. Jednakże jest to nasze zdanie – warto także wyrobić sobie własne. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Bibliografia: serwisy – poradnikzdrowie, portal.abczdrowie , kuchnia.wp , vitalia, niam, wikipedia, zdrowyszop, pfpz, mozgi, odzywianie.info i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.